Image

Art Walk Vol. I

KoçPera, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi

Image

Yeni etkinlik serimiz "Art Walk", çeşitli mekanlarda sanatseverleri bir araya getirmeyi planlıyor...

Rehberli tur için ilk durağımız Yapı Kredi Kültür Sanat, ikinci durağımız ise Pera Müzesi olacak.

Program:

14:00 / KoçPera'da Buluşma

14:30 - 15:30 / Yapı Kredi Kültür Sanat 
                         Orhan Pamuk - Fotoğraflar Sergisi

16:00 - 17:30 / Pera Müzesi
                         Parajanov Sarkis İle Sergisi

17:30 - 18:00 / Pera Cafe'de çay & kahve ikramı

Orhan Pamuk | Balkon
Fotoğraflar  

 “Orhan Pamuk – Balkon: Fotoğraflar” sergisinde Orhan Pamuk’un, evinin balkonundan çektiği, İstanbul’un sürekli değişen manzarasını yansıtan 600’den fazla fotoğraf sergileniyor. Sergi, yazarın telefoto lensli Canon 5D dijital fotoğraf makinesini satın aldıktan sonra girdiği ve gözlerinin önündeki manzarayı “kaydetme” arzusu tarafından şekillenen yoğun bir yaratıcılık döneminin ürünlerini içeriyor. Pamuk'un, Aralık 2012 ve Nisan 2013 arasını kapsayan bu dönemde çektiği 8.500’den fazla fotoğraftan yapılan seçki; kentin, Boğaz’ın, Haliç’in, Marmara Denizi’nin, adaların, dağların, gemilerin ve kuşların, sonsuz bir ışık ve ortam etkisiyle çerçevelendiği yoğun bir panoramik manzara oluşturuyor. 

Pamuk başlangıçta fotoğraflarını başkalarıyla paylaşma konusunda tereddüt etmiş. Onların sadece manzaranın değil, kendi ruhunun da kayıtları olduğunu ancak beş yıl sonra, fotoğraflarını Balkon kitabı için düzenlerken fark etmiş. Sergi, bu kitaptan yola çıkıyor ve 280 g Hahnemühle Cotton kâğıda mürekkep püskürtme akrilikle basılmış iki sayfalık bütün fotoğrafları, buna ek olarak tuvale basılmış 70 adet büyük format fotoğrafı ve Pamuk’un sunuş metnini sunuyor. Serginin küratörü, fotoğraf yayıncılığı konusunda dünyanın en önemli isimlerinden biri olan Gerhard Steidl. 

Parajanov 
Sarkis ile

Pera Müzesi, şiirsel sinemanın ustalarından ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un çok yönlü çok kültürlü görsel sanatlar dünyasından tüm dönemlerini bir araya getiren bir seçkiyi Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. Gelenekselden pop art’a uzanan geniş bir yelpazede, çarpıcı özgünlüğüyle ürettiği, kolajlardan film sahnesi taslaklarına, kostümlerden desenlere, resimlere, mozaiklere, objelere, fotoğraflara, çok sayıda yapıtın yer aldığı sergi sanatçının zengin dünyasına ışık tutuyor.

Tiflis doğumlu Parajanov çocukluğunda şan ve keman eğitimi alır, bale ve resimle ilgilenir, bir tiyatro topluluğunda çalışır, senaryo yazar, güzel sanatların her dalıyla ilgilidir. Moskova’ya yerleşir ve Sinema Araştırmaları Enstitüsü’nde eğitim alır. Benzersiz ve şaşırtıcı diliyle sinema tarihinin en önemli yönetmenleri arasındadır.

Yapıtlarında, çocukluk, aile, din, esaret, özgürlük, çok kültürlülük ve geleneksel temalar ön planda olsa da yaşama dair her şey yer alır. Üslubu pek çok türe yakınlaşsa da hiç birine tam olarak oturmaz, kendine özgüdür. Muhalif tavrı nedeniyle Sovyet rejimiyle zorlu çekişmelerin ardından uzun esaret dönemleri geçirir, sinema yapma imkânı elinden alınır. Kolajlarına bu sıralar başlar; onun için her şey malzemedir, yarattığı sınırsız fantezi dünyası ve sembolizmle bir obje sanatı ustasıdır. Bunlar ona aynı zamanda özgürlük ve sınırları aşma imkânı da sunar. Güçlü yaratıcı enerjisi sinemasından sonra kolajlarında ifade bulur.

Sergide, Parajanov’a tutkuyla bağlı başka bir usta sanatçının, Sarkis’in Parajanov’a dair ürettiği ve bir selamlama niteliği taşıyan yapıtları da önemli bir yer alıyor.

Erivan’daki Sergey Parajanov Müzesi iş birliği ile hazırlanan sergiye paralel olarak derlenen bir film seçkisi de gösterime sunuluyor.

Üye Bileti
Members Only

Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği Üyeleri İçindir.
₺ 50.00
Mezun ve Misafir Bileti
Koç Üniversitesi Mezunu ve Dışarıdan Katılan Misafirler İçindir.
₺ 70.00
Art Walk Vol. I  Address KoçPera, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi Get Directions
Saturday, March 2, 2019 15:00 - 19:00
Loading