4347 20th Street, San Francisco CA 94114

Dernek Üyesi Olmayan Biri Derneğe Bağış Yapabilir Mi?

Dernek üyesi olmayan kişinin bağışta bulunamayacağına ilişkin herhangi bir kanuni kısıtlama bulunmamaktadır; hatta dernek üyesi dışındaki kişilerin bağışta veya madi yardımda bulunması hususunda özel düzenlemeler mevcuttur...

Table of Contents

Türk Medeni Kanunu’nun 99. maddesinde, dernek gelirlerinin, üye ödentisi, dernek faaliyetleri sonucunda veya dernek malvarlığından elde edilen gelirler ile bağış ve yardımlardan oluştuğu ifade edilmiştir.

Dernek üyesi olmayan kişinin bağışta bulunamayacağına ilişkin herhangi bir kanuni kısıtlama bulunmamaktadır; hatta dernek üyesi dışındaki kişilerin bağışta veya madi yardımda bulunması hususunda özel düzenlemeler mevcuttur:

  • 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 10. maddesi derneklerin tüzüklerinde gösterilen amaçları gerçekleştirmek üzere, benzer amaçlı derneklerden, siyasi partilerden, işçi ve işveren sendikalarından ve mesleki kuruluşlardan maddi yardım alabileceğini açıkça düzenlemektedir.
  • 2860 s. Yardım Toplama Kanunu’nun 2. maddesinde “Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendi bünyesi içerisindeki yardım toplama faaliyetleri ile dernekler, sendikalar ve bunların üst kuruluşlarına, spor kulüplerine, mesleki kuruluşlara ve bağış kabulüne yetkili vakıflara kendi statülerine göre üyeleri ve diğer kişiler tarafından yapılacak bağış ve yardımlarla bunların öz kaynaklarından sağlayacakları gelirler, bu Kanunun kapsamı dışındadır.” denilerek bir kez daha üye dışındaki kişilerden bağış toplanabileceği hususu teyit edilmiştir.

Öte yandan burada belirtmek gerekir ki; Dernekler Kanunu’nun 21. maddesi uyarınca, dernekler, yurt dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlardan ayni ve nakdi yardımı ancak mülki idare amirliğine önceden bildirimde bulunmak şartıyla alabilirler ve nakdi yardımların bankalar aracılığıyla alınması zorunludur.

Ayrıca, her ne kadar dernek gelirleri Dernekler Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca alındı belgesi ile toplanmakta ise de, 31.03.2005 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Dernekler Yönetmeliği’nin 38. maddesi uyarınca, kişi, kurum veya kuruluşlar tarafından derneklere yapılacak bedelsiz mal ve hizmet teslimlerinin Ayni Bağış Alındı Belgesi ile kabul edilebileceği ifade edilmiştir.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
On Key

Related Posts

Kurumsal Hafıza Ve Raklet

Kurumsal Hafıza Ve Raklet

Yönetimler gelip geçicidir, çalışanlar da öyle. Elinizde bilgi havuzu bulunduran bir sistem olmadığı sürede e-mail, sms, login, ödemeler gibi verileriniz

5 Adımda Gönüllülerinizi Motive Edin

5 Adımda Gönüllülerinizi Motive Edin

  Hiçbir karşılık beklemeden size destek olan insanlar, arkadaşlarınızdır. Peki ya projelerinizde hiçbir maddi bir karşılık beklemeden sorumluluk alarak kurumunuza

Dünya Şirket Bağışçılığı Gününüz Kutlu Olsun!

Dünya Şirket Bağışçılığı Gününüz Kutlu Olsun!

Sosyal sorunların çözümünde aktif rol oynayan, çalışanları ile gönüllülük programı oluşturan, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapan, onlara hibe desteği sunan şirketler, ve bu şekilde olumlu bir sosyal, ekonomik ve çevresel etki yaratmaya çalışan şirketler… Dünya Şirket Bağışçılığı Gününüz kutlu olsun! Şirket olarak daha etkili bir bağışçı/sosyal yatırımcı olmak için neler yapabilirsiniz? İşte size 10 öneri.

bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Create your account.
It’s free for as long as you need.

Start for free & upgrade only if you need. Card not required.